0_Спорт.ПорталSport.SlajderФудбал

Солскјер за Лајпциг: Интересен тим со интересен тренер

Стартер за Розенбалспорт треба да биде централниот дефанзивец Дајочанкуле Упамекано, кој е поврзан со трансферот на „Олд Трафорд“.

Манчестер, 27 октомври 2020 (МИА) – Манчестер Јунајтед го очекува тежок натпревар против РБ (Лајпциг) во среда навечер на „Олд Трафорд“. Двете екипи започнаа со успех во Лигата на шампионите пред една недела. Минатата сезона германскиот тим сензационално стигна до полуфиналето, откако ги елиминираше Тотенхем и Атлетико Мадрид.

– РБ станува сè посилен со секоја измината сезона. На тимот му оди многу добро и веќе се бори за трофеи. Германците се заинтересирани да гледаат тим со интересен учител, кој исто така е млад (33 години). Знам дека Јулијан Нагелсман знае како да се прилагоди на ситуацијата, но неговиот стил отсекогаш бил висок пресинг. Противникот може да игра на различни начини, но нашата цел е да му создадеме проблеми, без разлика како се справуваме со нашите, доколку тој создаде такви за нас“, прокоментира менаџерот на Јунајтед, Оле Гунар Солскјаер. -.

Стартер за Розенбалспорт треба да биде централниот дефанзивец Дајочанкуле Упамекано, кој е поврзан со трансферот на „Олд Трафорд“.

– Ќе го гледаме одблизу, откако тој ќе игра против нас. Знам дека тој е многу добар фудбалер, изјави Солскјер.

Таг
Back to top button
Close
Close