БалканБалкан.ПорталДописници Свет

Сочувство за настраданите во Турција изразија Мета, Рама и Баша

Албанскиот претседател Илир Мета изрази длабоко сочувство за настраданите во катастрофалниот земјотрес што синоќа го погоди источниот дел на Турција.

Тирана,25 јануари 2020(МИА) – Албанскиот претседател Илир Мета изрази длабоко сочувство за настраданите во катастрофалниот земјотрес што синоќа го погоди источниот дел на Турција.

Наведува дека во овие тешки моменти тој и албанскиот народ се покрај Турција и пријателскиот турски народ.

„Со длабока загриженост и болка ја следам ситуацијата во пријателска Турција, погодена од трагичниот земјотрес. Многу сум потресен од човечките жртви, им упатувам најдлабоко сочувство на семејствата и нивните најблиски, на целиот турски народ и претседателот Реџеп Таип Ердоган, молејќи се да нема повеќе загубени животи. На сите повредени им посакувам побрзо закрепнување. Во овие тешки моменти јас и албанскот народ сме покрај пријателска Турција,напша Мета на Фејсбук.

Сочувство за настрадатите изрази и премерот Еди Рама кој на социјалните мрежи напиша дека „несреќата што паднала врз Турција е премногу тажна“.

„Изразуваме солидарност и сме покрај турскиот народ и се молиме Бог да им даде на властите во земјата и претседателот Ердоган сили да се соочат со оваа трагедија,напиша Рама.

Сочувство изрази и лидерот на најголемата опозициска партија,Демократската,Љуљзим Баша.

„Мое најдлабоко сочувство до турскиот народ и претседателот Ердоган за жртвите од земјотресот. Нашите мисли и молитви се со семејствата на жртвите. Посакуваме брзо закрепнување на повредените и изразуваме солидарност со народот на Турција напиша Баша на Твитер. вт/

Back to top button
Close
Close