ЕвропаЕвропа.Портал

Соборен рекорд во брзина на лет меѓу Њујорк и Лондон

Компанијата „Бритиш ервејз“ веројатно го урна рекордот откако го изведе најбрзиот подзвучен лет, при што нејзиниот авион достигна брзина и од 1200 километри на час. 

Лондон, 9 февруари 2020 (МИА) – Компанијата „Бритиш ервејз“ веројатно го урна рекордот откако го изведе најбрзиот подзвучен лет, при што нејзиниот авион достигна брзина и од 1200 километри на час.

Патничкиот авион „боинг 747-436“, во текот на ноќта од сабота кон недела, од аеродромот Џеј Еф Кејџ до Хитроу стаса за само четири часа и 56 минути.

Тоа е за една минута побрзо од летот на „Вирџин Атлантик“, чиј ербас стаса на на аеродромот само неколку моменти подоцна.

Претходниот рекорд беше на норвешка компанија од јануари 2018 година, кој истото растојание го мина за пет часа и 13 минути. ссм/

 

Back to top button
Close
Close