Svet.SlajderЕвропаЕвропа.Портал

Сноуден планира да остане во Русија

Поранешниот вработен во американската Агенција за национална безбедност Едвард Сноуден поднесе барање за продолжување на дозволата за престој во Русија за уште три години, изјави за ТАСС адвокатот на Американецот Анатолиј Кучерена.

Москва, 8 септември 2020 (МИА) – Поранешниот вработен во американската Агенција за национална безбедност Едвард Сноуден поднесе барање за продолжување на дозволата за престој во Русија за уште три години, изјави за ТАСС адвокатот на Американецот Анатолиј Кучерена.

Претходно, Кучерена изјави дека дозволата за престој на Сноуден истекла на 30 април 2020 година, но автоматски е продолжена поради ситуацијата со пандемијата на коронавирус до 15 јуни 2020 година.

– Сноуден е легален граѓанин, тој живее во Русија. Кога беа воведени ограничувањата, тој беше дома, како и сите други, во самоизолација. Веднаш штом ќе заврши постапката за самоизолација, јас и Едвард доставивме документи за продолжување на дозволата за престој, рече Кучерена.

Тој очекува позитивна одлука по разгледување на апликацијата. ссм/

Back to top button
Close
Close