0_Спорт.ПорталКошарка

Смит: НБА воведува премногу строги ограничувања за гостите на играчите кои можат да дојдат во кампусот

Добро познатиот американски ТВ-презентер Стивен Ејми Смит смета дека НБА наметнува премногу строги ограничувања на гостите кои по првата рунда од плеј-офот можат да дојдат во кампусот каде што се сместени играчите.

Орландо, 14 август 2020 (МИА) – Добро познатиот американски ТВ-презентер Стивен Ејми Смит смета дека НБА наметнува премногу строги ограничувања на гостите кои по првата рунда од плеј-офот можат да дојдат во кампусот каде што се сместени играчите.

Претходно беше познато дека на играчите ќе им биде дозволено да поканат не повеќе од четири гости по 1. коло. Само членовите на семејството и блиските пријатели им е дозволено да влезат во кампот. На кошаркарите им е забрането да поканат лични тренери, готвачи, терапевти за масажа, стилисти, деловни партнери и агенти во кампусот, освен ако не се членови на семејството.

– Мислам дека лигата ја преминува линијата на толерантност. Прво, кој се тие да одлучат што е важно за некоја личност, а што не? Ми се чини дека можете да го ограничите списокот на гости на една личност, а тие ќе решат кој ќе биде тоа. Лигата не треба да ја утврдува блискоста. Може да сретнете некого пред еден месец, а оваа личност да игра поважна улога во вашиот живот од некој што го познавате многу години. Мислам дека лигата треба да биде внимателна во врска со ваквите ограничувања, истакна Смит.

По прекинот поради пандемијата на коронавирус, НБА лигата продолжи со натпревари кои се играат во комплексот „Дизни“ во Орландо. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close