0_Македонија.ПорталПолитички партии

Следниот викенд ќе се знае распоредот на изборните кандидатски листи на СДСМ и коалициските партнери

Следниот викенд ќе се знае распоредот на листите на СДСМ и коалиционите партнери за изборите на 12 април оваа година, во партијата работи комисија од меѓународни и домашни експерти за селекција на какндидатите, информираше денеска на прес-конференција претседателот на владејачката поартија Зоран Заев.

Скопје, 2 март 2020 (МИА) – Следниот викенд ќе се знае распоредот на листите на СДСМ и коалициските партнери за изборите на 12 април, во партијата работи комисија од меѓународни и домашни експерти за селекција на кандидатите, информираше денеска на прес-конференција претседателот на владејачката поартија Зоран Заев.

-СДСМ работи на оценка и анализи, а во моментов работи и комисија од меѓународни и домашни експерти дополнета со претставницои на политичкото раководство на СДСМ за квалитетна селекција на кандидатите кои треба да бидат репрезенти на локалните заедници. Ние се уште немаме потврдено со сите партнери дека имаме коалиција. Идниот понеделник треба да ги утврдиме кои се коалициски партнери и кои се местата кои ќе ги добијат и кои се кандидатите на СДСМ што бидат на листите, рече Заев

Според него, кадндидатите треба да се достоинствени репрезенти на народот и нагласи дека не е важно дали доаѓаат од СДСМ, Беса, НСДП, ДОМ ПЦЕР, или од партиите на Бошњаците, Власите Турците… бк/са/

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close