0_Спорт.ПорталСпорт.СлајдерФудбал

Следната НБА сезона може да започне во декември

Шефот на НБА, Адам Силвер и управниот одбор на лигата разговараа за можноста за одложување на почетокот на лигата.

Њујорк, 2 мај 2020 (МИА) – Почетокот на сезоната 2020/21 на НБА лигата би можел да биде одложен во декември, пренесува „ЕСПН“.

Шефот на НБА, Адам Силвер и управниот одбор на лигата разговараа за можноста за одложување на почетокот на лигата.

Беше одржано и гласање, според резултатите од кои беше решено да се одложат настаните закажани за мај, во кои спаѓаат долгоочекуваниот Драфт. Настанот беше закажан за 25 јуни. Тековната НБА сезона е прекината, па првенството ќе мора да заврши на прво место.

Одложувањето на почетокот на следната сезона ќе и овозможи на лигата да биде домаќин на натпревари со навивачи, бидејќи ситуацијата со пандемијата од коронавирус требаше да се нормализира до овој момент. Во блиска иднина, раководството на лигата не планира да одобри нов календар за следната сезона.

Таг
Back to top button
Close
Close