0_Македонија.ПорталХроникаХроника.Портал

Скопјанец осомничен за обид за оружено разбојништво

Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против 31-годишен скопјанец осомничен за оружено разбојништво во маркет во Скопје. 

Скопје, 11 септември 2020 (МИА) – Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против 31-годишен скопјанец осомничен за оружено разбојништво во маркет во Скопје.

– Осомничениот 31-годишен скопјанец, на 19.02.2020 година, влегол во супермаркет на ул. „11-ти Октомври“ и со употреба на огнено оружје се заканил на една вработена со зборовите: „Дај ги парите, ќе те убијам“. Пиштолот го вперил во нејзе, ја отворил касата и го извадил пластичниот дел од касата. Во тој момент оштетената му се спротивставила и започнале физичка пресметка. Оштетената му ја тргнала медицинската маска која осомничениот ја носел на лицето, по што тој ја турнал на подот и избегал, се вели во соопштението од ОЈО.

Со оглед на тоа што во конкретниот случај постои опасност од бегство на осомничениот и можност да го повтори делото, надлежниот јавен обвинител до Основниот кривичен суд Скопје достави предлог за определување мерка притвор.​

Лицето е осомничено за кривично дело – Разбојништво од член 237 став 4 во врска со став 1 и во врска со член 19 (во обид) од Кривичниот законик. аа/лв/

Back to top button
Close
Close