ХроникаХроника.Портал

Скопјанец лишен од слобода за криумчарење 36 мигранти во товарно возило

Полициски службеници од СВР Струмица вчера го лишиле од слобода Б.А.(29) од скопското село Арачиново поради тоа што во 5:45 часот на регионалниот пат меѓу селата Куклиш и Свидовица, струмичко, при преглед на товарно возило „рено мастер“, со скопски регистарски ознаки, кое тој го управувал, биле пронајдени 36 мигранти (двајца од Ирак, еден од Камерун, тројца од Пакистан, девет од Авганистан и 21 од Сирија).

Скопје, 15 јануари 2020 (МИА) – Полициски службеници од СВР Струмица вчера го лишиле од слобода Б.А.(29) од скопското село Арачиново поради тоа што во 5:45 часот на регионалниот пат меѓу селата Куклиш и Свидовица, струмичко, при преглед на товарно возило „рено мастер“, со скопски регистарски ознаки, кое тој го управувал, биле пронајдени 36 мигранти (двајца од Ирак, еден од Камерун, тројца од Пакистан, девет од Авганистан и 21 од Сирија).

Како што соопшти МВР, Б.А. бил задржан во Полициската станица во Струмица.

По целосно документирање на случајот ќе бидат поднесени соодветни поднесоци. мс/дма/

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close