0_Web_АктуелноBiznis.SlajderБизнисБизнис.ПорталВидео изјаваЕкономија

Ситуацијата е сериозна, добро е што финансискиот сектор е стабилен, смета Бесими

Министерот за финансии Фатмир Бесими смета дека во актуелната ситуација што ја предизвика Ковид кризата, добро е што финасискиот сектор е стабилен. На денешната средба со Македонската банкарска асоцијација, Бесими оцени дека е добро тоа што адекватноста на капиталот е 17 проценти, а ликвидноста 30 проценти. - Тоа е голема предност во делот на справување со Ковид кризата.

Back to top button
Close
Close