0_Спорт.ПорталSport.SlajderФудбал

Сити оствари рекордни 93,7 % точни додавања на натпреварот против Њукасл

Манчестер сити вчеравечер го совлада Њукасл со 5:0 на натпреварот од 34-то коло од Премиер лигата. На овој меч „граѓаните“ остварија 93,7 % точни додавања, односно 787 од 840 обиди. Ова е рекорд на англиската Премиер лига од почетокот на водење ваква статистика (сезона 2003/2004).

Манчестер, 9 јули 2020 (МИА) – Манчестер сити вчеравечер го совлада Њукасл со 5:0 на натпреварот од 34-то коло од Премиер лигата. На овој меч „граѓаните“ остварија 93,7 % точни додавања, односно 787 од 840 обиди. Ова е рекорд на англиската Премиер лига од почетокот на водење ваква статистика (сезона 2003/2004).

Манчестер сити го зазема 2. место на табелата во Премиер лигата со 69 бода по 34 одиграни кола.

Во следниот натпревар фудбалерите предводени од на тренерот Пеп Гвардиола ќе играт со Брајтон. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close