0_Web_Актуелно0_Web_Избор на уредникот0_Македонија.ПорталMakedonija.SlajderПолитика

Сите опции за влада се отворени, добро ќе одвагаме и ќе ја донесеме одлуката, најави Заев

Лидерот на СДСМ Зоран Заев соопшти дека неговата партија од денеска ги почнува средбите и разговорите со другите партии, дека ќе се види со сите претседатели на партии од албанскиот политички блок и работните  групи и членови на партиските раководства ќе имаат постојани средби на повеќе нивоа додека трае преговорачкиот процес за коалиција и составување парламентарно мнозинство.

Скопје, 4 август 2020 (МИА) – Лидерот на СДСМ Зоран Заев соопшти дека неговата партија од денеска ги почнува средбите и разговорите со другите партии, дека ќе се види со сите претседатели на партии од албанскиот политички блок и работните  групи и членови на партиските раководства ќе имаат постојани средби на повеќе нивоа додека трае преговорачкиот процес за коалиција и составување парламентарно мнозинство.

Очекува резултати во наредните десет до 15 дена и тоа ќе го соопштат не по секоја средба зашто, како што рече, не ни очекуваат напредок уште на првите средби, но дека за исчекорите јавноста ќе биде известена.

Пред сè, како што рече, ќе ги конструираат контурите на идното парламентарно мнозинство, колку тоа ќе биде стабилно и да гарантира опстојување четири години, како и да се отстранат сите национализми. Низ самиот преговарачки процес, истакна Заев, ќе утврдиме во кој правец треба да ги градиме идните политики.

– Да оставиме да покаже времето со кој ќе можеме да направиме коалиција за изборите. Прво парламентарно мнозинство кое ќе ја сочини владата. Секако, јас сум политичар, разумен човек. Граѓаните преку гласањето ги даваат правците и очекувањата. Фала богу, коалицијата предводена од СДСМ може да формира Влада и со ДУИ и со Алијанса и Алтернатива. Зависи од отстранувањето на национализмите, зависи од цела една разработка за расчистување на правосудството, проверка на имотот, капиталот на секој политичар и функционер кој ќе биде избран, кадровскиот потенцијал, пред сè за правните, но и за економските аспекти на државата. Ќе ги разгледаме сите можности, добро ќе одвагаме и ќе ја донесеме одлуката. Сите опции се отворени во текот на овој преговарачки процес, истакна Заев, одговарајќи на  прашање дали сè уште мисли дека ДУИ треба да оди во опозиција по 18 години и дека нивниот глас „не вреди ни пет пари на пзарот на гласови“.

На прашање одговори и дека нема намера никому да се извнува, додавајќи дека сите политички ставови им биле, како што рече, кредибилни, легитимни, аргументирани и оправдани.

– Верувам дека во преговарачкиот процес, понесени пред сè од нашата одговорност пред граѓаните кои ни го дале мандатот за пратеници, а со тоа дале мандат и за можност да создадеме парламентарно мнозинство, ќе се водиме од она што е важно за граѓните. Ако носиме суети, нив можеме да ги оставиме дома, за да можеме да им служиме на граѓаните и на државата, рече лидерот на СДСМ.

Тој верува дека со најмалку 61 пратеник ќе обезбедат стабилно парламентарно мнозинство што ќе гарантира стабилна влада која има намера да опстои четири години кои се важни за економијата и за граѓаните.

– Очекуваме во околнисти кога меѓународните интеграции се заокружени, НАТО е завршена работа и ќе отвораме поглавја со ЕУ,  по долг период  да имаме влада која ќе опстои четири години, истакна Заев на прес-конференцијата по конститутивната седница на новиот состав на Собранието. хс/сп/

Back to top button
Close
Close