0_МИА Истражува.ПорталИзбрано

Сите мапи на светот што ги знаете се погрешни

На повеќето мапи на светот им истече рокот на траење. „Меркатор“ ја осмисли еден фламански картограф во 1569. година. „Винкел Трипел“, картографскиот стил кој најмногу го сака „Националната географија“, е замислен уште во 1921 година. А мапата „Димаксион која посебно ја промовираше архитектот Бакминстер Фулер, дебитираше во еден број на списанието „Лајф“ од 1943 година.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close