СветСвет.ПорталСвет.Слајдер

Сириските владини сили повторно го зазедоа градот Саракиб

Сириската војска повторно го зазеде градот Саракиб во провинцијата Идлиб, на северозадот од земјата,  јави весникот „Ал Ватан“.

Дамаск, 2 март 2020 (МИА) – Сириската војска повторно го зазеде градот Саракиб во провинцијата Идлиб, на северозадот од земјата,  јави весникот „Ал Ватан“.

Според наводи на весникот, владините сили го презеле градот од „терористичката група Џабат ал-Нусра и единиците кои ја поддржувааат“.

Идлиб е една од последните преостанти територии кои во Сирија ги држат бунтовниците, а кои ја имаат подршката од Турција. сд/

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close