0_Спорт.ПорталФудбал

Симеоне: Атлетико добро ја започна сезоната, ние мора да продолжиме во истиот дух

Тренерот на Атлетико, Диего Симеоне е задоволен од прикажаното на неговите избраници во првиот дел од сезоната.

Мадрид, 31 декември 2020 (МИА) – Тренерот на Атлетико, Диего Симеоне е задоволен од прикажаното на неговите избраници во првиот дел од сезоната.

– Треба да ги разгледаме временските периоди не како година, туку како сезона. Минатата сезона ја постигнавме нашата цел да стигнеме до Лигата на шампионите и да се етаблираме во место што ќе ни овозможи да продолжиме да растеме.

Купот на Шпанија помина навистина лошо таму каде што бевме елиминирани во првото коло. Во Лигата на шампионите бевме воодушевени по натпреварите против Ливерпул, но потоа загубивме во четвртфиналето [од Лајпциг].

Сега започнавме одново. Добро започнавме, вака игра Атлетико од крајот на пандемијата. Тимот беше многу мотивиран. Сега мора да продолжиме во истиот дух, рече Симеоне.

Атлетико го завршува првиот дел од сезоната како лидер во Примера. Тоа последен пат се случи пред 25 години кога тимот од Мадрид стана шампион. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close