Svet.SlajderСветСвет.Портал

Силен земјотрес од 5,2 степени ја потресе Јапонија

Силен земјотрес, со јачина од 5,2 степени според Рихтеровата скала, денеска го погоди источниот дел на јапонскиот остров Хоншу, а засега нема предупредување за цунами, соопшти јапонската Агенција за метеорологија.

Токио, 7 септември 2020 (МИА) – Силен земјотрес, со јачина од 5,2 степени според Рихтеровата скала, денеска го погоди источниот дел на јапонскиот остров Хоншу, а засега нема предупредување за цунами, соопшти јапонската Агенција за метеорологија.

Епицентарот на земјотресот бил во близина на округот Ибараки, што се граничи со Токио, на длабочина од 20 километри во океанот, пренесува Tасс.

Засега нема податоци за можни штети, но земјотресот го почувствувале жителите на неколку области – Токио, Чиба, Ибараки, Миаџија и Фокушима.

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close