СветСвет.Портал

Силен земјотрес го погоди западниот дел на Кина

Земјотрес со јачина од 5,7 степени го погоди денеска јужниот дел на кинеската провинција Синџанг, објави Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (ЕМСЦ).

Пекинг, 19 јануари 2020 (МИА) – Земјотрес со јачина од 5,7 степени го погоди денеска јужниот дел на кинеската провинција Синџанг, објави Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (ЕМСЦ).

Земјотресот бил регистриран на околу 100 километри источно од Кашгар во крајниот западен дел на Кина, на длабочина од околу 10 километри. јт/ 

Таг
Back to top button
Close
Close