0_Спорт.ПорталФудбал

Си оди од Јунајтед: Матиќ меѓу Јуве, Интер и Милан

Немања Матиќ и дефинитивно е на излезна врата во Манчестер јунајтед. Веќе е извесно дека репрезентативецот на Србија во летниот период ќе замине од „Олд Трафорд“ и најверојатно ќе ја продолжи кариерата во Италија.

Манчестер, 25 февруари 2020 (МИА) – Немања Матиќ и дефинитивно е на излезна врата во Манчестер јунајтед. Веќе е извесно дека репрезентативецот на Србија во летниот период ќе замине од „Олд Трафорд“ и најверојатно ќе ја продолжи кариерата во Италија.

Матиќ е понуден на Јувентус, на Интер и на Милан, клубови кои се поврзуваше и во минатото, но сега и преговорите се обновени, особено што може во некој од нив како слободен фудбалер и без обештетување.

„Росонерите“ на прва се повлекоа од можноста за ангажман на Матиќ поради неговата висока плата во Јунајтед што неофицијално изнесува девет милиони евра. Јувентус засега ги одложи преговорите додека „нероазурите“ искажаа силен интерес за играчот од средниот ред. сѓд/ссм/

Back to top button
Close
Close