СветСвет.Портал

Си: Контролата на епидемијата на коронавирус е во пресудна фаза

Напорите на Кина во контрола на епидемијата на коронавирус се во пресудна фаза и властите мора да го спречат ширењето, изјави кинескиот претседател Си Џинпинг.

Пекинг, 5 февруари 2020 (МИА) – Напорите на Кина во контрола на епидемијата на коронавирус се во пресудна фаза и властите мора да го спречат ширењето, изјави кинескиот претседател Си Џинпинг.

– Владата треба да изнесува точни информации за епидемијата на коронавирусот, а сите шпекулации во врска со болеста ќе бидат прекинати, истакна Си.

Тој, исто така, нагласи дека Владата ќе гарантира донираните средства да бидат целосно употребени за контрола на вирусот. гт/

Таг
Back to top button
Close
Close