Svet.SlajderСветСвет.Портал

Си Џинпинг го свика Политбирото поради ширењето на коронавирусот

Кинескиот претседател Си Џинпинг свика итна средба на Политбирото за разгледување мерки за борба со ширењето на коронавирусот.

Пекинг, 25 јануари 2020 (МИА) – Кинескиот претседател Си Џинпинг свика итна средба на Политбирото за разгледување мерки за борба со ширењето на коронавирусот.

Засега е потврдео дека има 41 жртва од тој вирус во Кина од 24 јануари, и дека се заболени 1.287 луѓе. СЗО нагласи ширењето на вирусот означува вонредна состојба за Кина, и се уште не прогласува глобална вонредна состојба. зш/

Back to top button
Close
Close