0_Спорт.ПорталСпорт.СлајдерФудбал

Швајцарското обвинителство бара затвор за шефот на ПСЖ

Обвинителството побара 28-месечна казна за Ал-Хелаифи, кој е и претседател на „beIN Media“ и три години за Валке по завршувањето на нивното судење во швајцарскиот град Белинцона, објави локалната новинска агенција „Keystone ATS“. Ова е првпат да се бараат затворски казни во Европскиот суд на правдата во случаи поврзани со скандали во светскиот фудбал, иако поранешни американски раководители добија такви казни во САД.

Белинцона, 22 септември 2020 (МИА) – Швајцарското обвинителство во вторникот побара претседателот на Пари Сен Жермен, Насер Ал-Хелаифи и поранешниот потпретседател на ФИФА, Жером Валке, да одат во затвор за корупција во врска со распределбата на телевизиските права за Светските првенства во фудбал.

Обвинителството побара 28-месечна казна за Ал-Хелаифи, кој е и претседател на „beIN Media“ и три години за Валке по завршувањето на нивното судење во швајцарскиот град Белинцона, објави локалната новинска агенција „Keystone ATS“. Ова е првпат да се бараат затворски казни во Европскиот суд на правдата во случаи поврзани со скандали во светскиот фудбал, иако поранешни американски раководители добија такви казни во САД.

Швајцарскиот федерален кривичен суд на Белинцона го гони Валке по две обвиненија за перење пари. Ал-Хелаифи беше вклучен во првото обвинение. Обвинителството соопшти дека Валке побарал помош од Катар летото 2003 година за да купи луксузна вила на Сардинија во време кога „beIN“, телевизиска станица во сопственост на Катар, преговара за продолжување на своите медиумски права во Северна Африка и на Блискиот исток за Светските првенства во 2026 и 2030 година.

Јавниот обвинител рече дека Ал-Хелаифи ја купил куќата за 5 милиони евра преку компанија која речиси веднаш била пренесена на братот на еден од блиските соработници, пред да му биде достапна на Валке. Двајцата споделија дека зделката е „личен“ договор, кој не е поврзан со договорот потпишан од „beIN“ со ФИФА во април 2014 година.

Таг
Back to top button
Close
Close