0_Web_АктуелноДописници МКДОпштински вести

Шумски пожар во Битолско

Шумски пожар изби во атарот на битолските села Ивањевци и Беранци.

Битола, 1 март 2021 (МИА) – Шумски пожар изби во атарот на битолските села Ивањевци и Беранци.

Од Територијалната против пожарна единица во Битола, за МИА потврдија дека пожарот избил доцна попладнево, а заради неповолните временски услови, односно засилен ветер, пожарот се прошири по сртот на височината во тој дел од атарот на селата Ивањевци и Беранци.

– Шумскиот пожар е далеку од населениот дел на двете битолски села, а нашите екипи ќе останат цела вечер за спречување на евентуално поголем проблем, потврдија од Територијалната против пожарна единица во Битола. мт/оџ/

 

Back to top button
Close
Close