ЕвропаЕвропа.Портал

Штрахе се враќа во политиката

Поранешниот лидер на Слободарската партија на Австрија (ФПО) и поранешен вицекандцелар Хајнц-Кристијан Штрахе денеска се враќа на политичката сцена со говор на собирот на Сојуз за Австрија (ДАО)

Виена, 23 јануари 2020 (МИА) – Поранешниот лидер на Слободарската партија на Австрија (ФПО) и поранешен вицекандцелар Хајнц-Кристијан Штрахе денеска се враќа на политичката сцена со говор на собирот на Сојуз за Австрија (ДАО).

ДАО е формирана кон крајот на минатата година од страна на поранешни функционери на ФПО, блиски соработници на Штрахе.

Според информации на австрискиот дневен весник „Естерајх“ говорот на Штрахе ќе биде борбен.

– Може да се падне, но потоа мора повторно да се стане. Ќе останам секогаш верен на себе и нема да ги оставан на цедило луѓето кои веруваат во мене, изјави Штрахе пред денешниот говор на Сојузот за Австрија.

Штрахе во мај минатата година беше принуден да поднесе оставка од сите политички функции поради корупциската афера Ибица. ми/

Таг
Back to top button
Close
Close