0_Спорт.ПорталSport.SlajderОстанато

Што научивме од првите тестови во Формула 1?

„Сребрените стрели“ беа најбрзи откако Валери Ботас во последниот ден забележа 1:15.732 и го надмина тимскиот колега Луис Хамилтон за скоро 8 десетинки.

Барселона, 22 февруари 2020 (МИА) – Првите тестови пред почетокот на сезоната во Формула 1 се веќе во историјата, но кои беа главните моменти од нив? Повеќето веројатно нема да бидат позитивни за конкурентите на Мерцедес.

„Сребрените стрели“ беа најбрзи откако Валери Ботас во последниот ден забележа 1:15.732 и го надмина тимскиот колега Луис Хамилтон за скоро 8 десетинки.

Шампионот од последниве години предложи и најиновативни промени во новиот систем за управување, како и задната суспензија и дефинитивно ги „запрепасти“ своите конкуренти.

Од друга страна, минатата година, во исто време, Ферари блесна на првите тестови пред Мерцедес да покаже моќ во вторите, а потоа да останат без конкуренција во Мелбурн. Затоа Германците не се смируваат.

– Имавме добра недела. Автомобилот се држеше добро и цело време се претставуваше добро. Се разбира, има многу работи на кои треба да се работи, но основата е одлична, рече техничкиот директор Џејмс Алисон.

Како што обично се случува деновиве, тешко е да се разбере колкава е точно предноста и колку далеку се конкурентите, во случајов Ред Бул и Ферари.

Сепак, „биковите“ беа охрабрени од перформансите на Хонда, откако поминаа второто најдолго растојание, а Макс Верстапен случајно објави дека брзината не е приоритет деновиве. Според експертите, сепак, токму Ред Бул е главниот ривал на Мерцедес, барем досега.

Ферари се фокусираше и на долгата серија кругови, но првите знаци сè уште не се добри.

– Нормално е да бидеме загрижени откако не сме толку брзи колку што сакаме да бидеме. Мерцедес и Ред Бул покажаа одлична брзина, објави Матија Биното.

Сепак, во средината на колоната е поинтересно. Рејсинг Поинт го ископира автомобилотна Мерцедес од минатата година и екипата беше четврта најбрза, со што сериозно потврди дека е прва меѓу останатите.

Мекларен овој пат немаше технички проблеми и, исто така, сврте многу кругови – 424. Алфа Таури, Рено и Алфа Ромео, сепак, покажаа добра брзина, а Вилијамс дефинитивно не изгледаше како апсолутниот аутсајдер, што беше случај минатата година.

Вториот тест е следната недела, повторно од среда до петок, а повторно ќе се одвива на пистата во Барселона.

Таг
Back to top button
Close
Close