Svet.SlajderЕвропаЕвропа.Портал

Шпанскиот премиер бара продолжување на вонредната состојба

Шпанскиот премиер Педро Санчез денеска рече дека на неговата земја и се потребни дополнителни 15 дена вонредна состојба, што би траела до 21 јуни, за „дефинитивно да се стави крај на здравствената криза“ предизвикана од пандемијата на коронавирус.

Во Шпанија од Ковид-19 беа заразени 239.430 жители, а починаа 27.127 лица. паг/

Таг
Back to top button
Close
Close