СветСвет.Портал

Шојгу: Владата на Сирија контролира 90 отсто од територијата на земјата

Сириската влада предводена од претседателот Башар Асад веќе контролира повеќе од 90 проценти од земјата, изјави рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу за време на разговорите во формат 2 + 2 со министрите за надворешни работи и за одбрана на Русија и Италија.

Москва, 18 февруари 2020 (МИА) – Сириската влада предводена од претседателот Башар Асад веќе контролира повеќе од 90 проценти од земјата, изјави рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу за време на разговорите во формат 2 + 2 со министрите за надворешни работи и за одбрана на Русија и Италија.

– Во тоа време пред пет години во Сирија, територијата ослободена од контрола на тероризмот претставуваше 18 отсто од вкупната површина на земјата. Денес, тоа е повеќе од 90 отсто. Ослободувањето на Сирија од појавата на тероризмот продолжува прилично уверено, рече Шојгу, одговарајќи на новинарско прашање за ситуацијата на Блискиот исток.

Тој исто така рече дека во моментот целата светска заедница треба да се фокусира на враќање на нормалниот живот на сириските граѓани. паг/

 

Таг
Back to top button
Close
Close