БизнисБизнис.ПорталБизнис.Слајдер

Шести ден по ред коронавирусот „ги урива“ светските берзи

Шести ден по ред на светските берзи продолжува агонијата на пад на цените на акциите бидејќи брзото ширење на коронавирусот влијае врз инвеститорите да почнат да распродаваат различни активи и своите вложувања да ги насочуваат кон сигурни пласмни, како златото и државните благајнички записи.

Њујорк/Лондон, 27 февруари 2020 (МИА) –  Шести ден по ред на светските берзи продолжува агонијата на пад на цените на акциите бидејќи брзото ширење на коронавирусот влијае врз инвеститорите да почнат да распродаваат различни активи и своите вложувања да ги насочуваат кон сигурни пласмни, како златото и државните благајнички записи.

Паневропскиот индекс СТОКС 600 денеска опадна за четири отсто и официјално влезе во таканареченото поле на корекции, бидејќи веќе загуби повеќе од 10 проценти од вредноста во однос на своето рекордно ниво забележено на 19 февруари минатата година, извести Си-Ен-Би-Си.

Индексите на Франфуртската, Париската и Миланската берза, исто така, се најдоа во зоната на корекција.

Германскиот ДАКС денеска потона за 4,32 отсто, италијанскиот ФТСЕ МИБ за 3,93 отсто, а францускиот КАК 40 забележа загуба од 4,61 отсто. Индексот на Лондонската берза ФТСЕ 100, исто така, е во пад од 4,38 отсто.

Нервозата заради коронавирусот продолжува да го тресе и американскиот пазар на капитал.

На Волстрит индустрискиот индекс Дау Џонс опадна за над 500 поени, или за два отсто, S&P  се намали за 1,88 провенти, а во минус отиде и Насдак за 2,33 отсто. сд/

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close