СветСвет.Портал

Шест лица загинаа во земјотресот во Мексико

Во силниот земјотрес кој вчера го погоди Мексико загинаа најмалку шест лица, соопштија утрово мексиканските власти.

Мексико Сити, 24 јуни 2020 (МИА) – Во силниот земјотрес кој вчера го погоди Мексико загинаа најмалку шест лица, соопштија утрово мексиканските власти.

Земјотресот со интензитет од 7,5 степени според Рихтерова скала го погоди мексиканското крајбрежје. Епицентарот се наоѓал во државата Оахака, во близина на летувалиштето Уатулко, соопшти американскиот Геолошки институт.

Во текот на вчерашниот ден се слушнале аларми за земјотрес и во Мексико Сити, а во некои делови од градот имало прекин на електричната енергија.

Потресот се почувствувал и во Гватемала.

Издадено е и предупредување за цунами, а на луѓето им било препорачано да се оддалечат од брегот. гт/

Таг
Back to top button
Close
Close