0_Web_Актуелно0_Web_Избор на уредникот0_Македонија.ПорталMakedonija.SlajderВидео изјаваПолитика

Шекеринска: Очекуваме следната недела да почне ратификацијата на Протоколот во Шпанија

Очекуваме веќе следната недела да почне формално овој процес, откако беше завршен изборот на шпанска Влада, веќе се отворија вратите овој процес да започне и се надеваме да заврши за неколку недели, изјави денеска министерката за одбрана Радмила Шекеринска, одговарајќи на новинарско прашање околу тоа дали се очекува скоро ратификација од Шпанија за Протоколот за членство во НАТО на Северна Македонија. 

Скопје, 19 јануари 2020 (МИА) – Очекуваме веќе следната недела во Шпанија формално да почне процесот на ратификација на Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО, бидејќи откако беше завршен изборот на шпанската Влада, се отворија вратите овој процес да започне и се надеваме да заврши за неколку недели, изјави денеска министерката за одбрана Радмила Шекеринска.

Одговарајќи на новинарско прашање околу тоа дали се очекува скоро ратификација на Протоколот за членство на земјава во НАТО од страна на Шпанија, Шекеринска нагласи дека процесите на ратификација во оваа држава не се брзи, изразувајќи очекување за силна поддршка од страна на шпанските институции.

– Ако ги погледнете економските показатели во текот на изминатите година, година и половина, ќе видите дека освен огромниот пораст на странски директни инвестиции и пораст на број на вработени, дека и нашата берза покажува колку членството во НАТО дава замаец во економијата. Сакаме ова да продолжи. Кога ги видовме оваа година и бројките на зголемување на туристи во државата, заедно со овие движења на берзата, видовме дека навистина нашата политичка инвестиција носи и економски бенефит, истакна Шекеринска, која денеска присуствуваше на централната манифестација за големиот христијански празник Богојавление – Водици во центарот на Скопје. см/сп/

Back to top button
Close
Close