0_Македонија.ПорталMakedonija.SlajderПолитика

Главните ризици се помалку конвенционални, а многу повеќе хибридни, вели Шекеринска

Уште во стратешкиот одбранбен преглед што го носевме пред членството во НАТО, како подготовка на домашните реформи, кажавме дека главните ризици се помалку конвенционални, а многу повеќе хибридни и оти капацитетите за справување со овие ризици навистина мора да бидат помобилни, пофлексибилни и да одговараат на тие нови предизвици, одговори министерката за одбрана Радмила Шекеринска на новинарско прашање како нашата држава, САД и НАТО ќе се справат со хибридните безбедносни закани.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506
Back to top button
Close
Close