0_Спорт.ПорталСпорт.СлајдерФудбал

Шефот на Интер го нарече „кловн“ претседателот на италијанската лига

На Апенините се повеќе и повеќе луѓе се разболуваат со КОВИД-19, што доведе до одложување на шест натпревари во Серија „А“ во последното коло. Беше одлучено дека тие ќе играат во текот на викендот и на 9 март, а закажаните за тогаш да се преместат за понапред.

Милано, 3 март 2020 (МИА) – Серијата од промени во календарот и распоредот на дербито Јувентус-Интер на 9 март го вознемири претседателот на „нероазурите“, Стивен Жанг. Кинескиот бизнисмен остро го нападна шефот на италијанската лига, Паоло Дал Пино. Тој верува дека оваа одлука ги игнорира безбедносните мерки по должината на коронавирусот.

„Вие сте најголемиот кловн што сум го видел досега. Си играте со календарот и го ставате здравјето на луѓето во позадина. 24 часа? 48 часа? 7 дена? Што друго? Кој е вашиот следен чекор? И ти ми кажуваш за спортменство и фер игра? Зошто воопшто не престанеш да ги заштитуваш нашите фудбалери и тренери и да ги натераш да играат за вас деноноќно без прекини? Да, на тебе ти зборувам – Дал Пино. Како не ти е срам. Време е да преземеш одговорност. Тоа е она што го правиме во 2020 година – сите го прават тоа, без разлика дали сте фан на Интер или Јуве, или воопшто не!, посочи тој на социјалните медиуми.

На Апенините се повеќе и повеќе луѓе се разболуваат со КОВИД-19, што доведе до одложување на шест натпревари во Серија „А“ во последното коло. Беше одлучено дека тие ќе играат во текот на викендот и на 9 март, а закажаните за тогаш да се преместат за понапред.

Таг
Back to top button
Close
Close