0_Спорт.ПорталSport.SlajderКошарка

Шејн Ларкин ја негираше промената на името

Кошаркарот на Анадолу Ефес, Шејн Ларкин, негираше дека кога добил турски пасош, го сменил името во Дешен Дејвис Каркин.

Истанбул, 10 февруари 2020 (МИА) – Кошаркарот на Анадолу Ефес, Шејн Ларкин, негираше дека кога добил турски пасош, го сменил името во Дешен Дејвис Каркин.

– Информациите за промена на името не се точни. Името дадено при раѓање ќе биде зачувано во турско државјанство, напиша Ларкин на Твитер.

Американецот викендот лично од турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган за време на свеченото отворање на стадион „Бурхан Фелек“ во Истанбул го доби дресот со турскиот националниот грб.

Ларкин на 1 февруари Ларкин објави дека официјално добил турско државјанство и со тоа ги исполнил условите да игра за турската репрезентација. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close