0_Maqedoni.Portal0_Web_Ballina - Sllajder0_Web_Përzgjedhja e redaktoritMakedonija.SlajderPolitikë

SHBA-ja inkurajon që çështjet bilaterale të zgjidhen jashtë procesit të integrimit evropian dhe me mbështetje për konferencën e parë ndërqeveritare deri në fund të vitit

Maqedonia e Veriut dhe vendet anëtare të Bashkimit Evropian morën inkurajim nga SHBA-ja për të vazhduar kërkimin e një zgjidhjeje për çështjet bilaterale jashtë procesit të integrimit të vendit në BE. SHBA-ja, përmes ndihmës-sekretarit të Shtetit për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike në Departamentin e Shtetit, Filip Riker, në një letër drejtuar kryeministrit Zoran Zaev, thanë se ne duhet të bëjmë përparim në këto aspirata duke hapur dhe mbyllur kapituj në negociatat me BE-në.

Back to top button
Close
Close