0_Web_AktualeBotëBotë.PortalKorrespondentë BotëSvet.Slajder

SHBA e aprovoi “fazën e parë” të marrëveshjes tregtare me Kinën

Presidenti amerikan, Donald Tramp, në prani të nënpresidentit, Majk Pens dhe Lu He, zëvendëskryeministrit të Këshillit Shtetëror të Kinës, e nënshkruan sot të ashtuquajturën "faza e parë" e marrëveshjes së negociuar për një kohë të gjatë me Kinën, kumtuan nga Shtëpia e Bardhë

Uashington, 15 janar 2020 (MIA) – Presidenti amerikan, Donald Tramp, në prani të nënpresidentit, Majk Pens dhe Lu He, zëvendëskryeministrit të Këshillit Shtetëror të Kinës, e nënshkruan sot të ashtuquajturën “faza e parë” e marrëveshjes së negociuar për një kohë të gjatë me Kinën, kumtuan nga Shtëpia e Bardhë.

Marrëveshja tregtare me Kinën ka qenë arsyeja për të ashtuquajturën “luftë tregtare” midis Uashingtonit dhe Pekinit. Edhe pse ka ende disa fusha për negociata, si për shembull tarifat, për disa komentues republikanë nënshkrimi i sotëm është një “akt historik”.

Kjo marrëveshje është një nga politikat e rralla të presidentit Tramp të miratuara unanimisht nga oponentët e tij, demokratët në Kongres.

Sipas tij, Kina angazhohet të bëjë reforma të rëndësishme në disa fusha kyçe dhe në dy vitet e ardhshme të blejë nga SHBA-ja mallra me vlerë prej 200 miliardë dollarë. Marrëveshja bazohet në një sistem të besueshëm të zgjidhjes së mosmarrëveshjeve për zgjidhjen e tyre të shpejtë dhe efektive dhe respektimin e parimeve të marrëveshjes.

Janë respektuar zona si mbrojta e të drejtave autoriale, ndalimin e transferimit të detyruar të teknologjive, rritja e qirasë së produkteve bujqësore amerikane, heqja e pengesave për shërbimet financiare amerikane, ndalimi i manipulimit të kursit të juanit dhe ruajtjen e ekuilibrit në marrëdhëniet tregtare midis SHBA-së dhe Kinës, si dhe rregullimin e mosmarrëveshjeve.

Përveç Trampit dhe Pensit, në nënshkrim sot morën pjesë edhe Mik Molvejni, shef i personalit, Robet O’Brajan, këshilltar i sigurisë kombëtare dhe shumë përfaqësues të tjerë të shquar të Administratës dhe Kongresit. ls/fab

Таг
Back to top button
Close
Close