0_Web_Актуелно0_Македонија.ПорталMakedonija.SlajderОпштество

Шахпаска:  Намалувањето на времетраењето на договорите на определено време, дел од промените со новиот системски закон за работни односи

Законското решение во делот на пензионирањето кое влезе во процедура уште од почетокот на октомври и треба само да се изгласа на пленарна седница претставува завршување на договорите за работа со 64 години возраст и 15 години стаж за жени и мажи. Притоа, жените согласно законот за пензиско и инвалидско осигурување можат на нивно барање да се пензионираат и на 62 години, вели министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Back to top button
Close
Close