0_Спорт.ПорталОстанато

Сезоната во Формула 1 може да започне со две трки во Австрија во јули

Австриската влада ги олесни ограничувањата насочени кон спречување на ширењето на коронавирусот, што ги зголемува шансите за одржување на трката на 5 јули. Претставниците на Формула 1 веќе разговараат со промотерите на Гран при за можноста за организирање на две фази во Спилберг. Ова се должи на фактот дека првенството мора да одржи најмалку 15 трки според договорите со телевизиски компании.

Лондон, 7 април 2020 (МИА) – Австриската влада ги олесни ограничувањата насочени кон спречување на ширењето на коронавирусот, што ги зголемува шансите за одржување на трката на 5 јули. Претставниците на Формула 1 веќе разговараат со промотерите на Гран при за можноста за организирање на две фази во Спилберг. Ова се должи на фактот дека првенството мора да одржи најмалку 15 трки според договорите со телевизиски компании.

Канадското Гранд при, кое во моментов е наведено како прва фаза од 2020 година, е скоро неизводливо. Раководството на Формула 1 ќе го објави одложувањето на трката, што е предвидено да се одржи на 14 јуни, на неопределен период, пренесе „Auto Motor und Sport“.

Спроведувањето на трката во Формула 1 за Големата награда на Франција на 28 јуни исто така е во прашање. Организаторите на настанот планираат да чекаат одлука за тоа дали ќе се одржи „Тур де Франс“. Во случај на позитивна одлука за велосипедската трка, може да има и Ф1 трки. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close