0_Спорт.ПорталSport.SlajderРезултатиФудбал

Севиља по шести пат ја освои Лигата на Европа

Фудбалерите на Севиља вечерва во Келн го победија Интер со 3:2 и ја освоија Лигата на Европа по шести пат.

Келн, 21 август 2020 (МИА) – Фудбалерите на Севиља вечерва во Келн го победија Интер со 3:2 и ја освоија Лигата на Европа по шести пат.

Во богатото со голови финале резултатот го отвори напаѓачот на Интер, Ромелу Лукаку во 5. минута. Следуваа два погодока на Лук де Јонг за водство на шпанскиот тим. Следуваше изедначување со голот на Диего Годин во 36. минута.

Во второто полувреме на средбата, Диего Карлос го постигна победничкиот гол со „ножички“, при тоа му помогна Лукаку кој малку ја зафати топка на нејзиниот пат кон голот на Интер.

За Севиља ова беше шесто финале во Лигата на Европа (вклучувајќи го и претходникот на Купот на УЕФА) и ги има освоено сите шест.

Ниту еден друг клуб не го освои вториот најважен европски куп повеќе од три пати.

Интер се меѓу трикратните победници на трофејот, а денешното финале беше петто во историјата за нив. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close