0_Македонија.ПорталОпштество

Северна Македонија се приклучува на Европското општествено истражување 

Република Северна Македонија во 2021 година се приклучува во десетиот бран на Европското општествено истражување - ЕОИ (European Social Survey ESS), (https://www.europeansocialsurvey.org) со што оваа сеопфатна компаративна анкета за првпат ќе се спроведе и во нашата земја. ЕОИ е проект, кој во рамки на општествените истражувања во Европската Унија, има статус на Европски истражувачки инфраструктурен конзорциум – ЕИИК (European Research Infrastructure Consortium – ERIC), со што ЕОИ, според законската регулатива на ЕУ, станува проект од „Европски интерес“. 

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506
Таг
Back to top button
Close
Close