0_Спорт.ПорталSport.SlajderТенис

Серена избори полуфинале во Мелбурн па се повлече од турнирот

Американската тенисерка Серена Вилијамс се повлече од турнирот во Мелбурн во пресрет на полуфиналето, објави ВТА на својот профил на Твитер.

Мелбурн, 5 февруари 2021 (МИА) – Американската тенисерка Серена Вилијамс се повлече од турнирот во Мелбурн во пресрет на полуфиналето, објави ВТА на својот профил на Твитер.

Триесет и деветгодишната Американка реши да не го игра мечот со Ешли Барти поради повреда на десното рамо.

Така, австралиската тенисерка автоматски се пласираше во финалето.

Вториот полуфинален пар го сочинуваа Шпанката Гарбине Мугуруза и Маркета Вондрушова под Чешка. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close