0_Спорт.ПорталSport.SlajderТенис

Серена ќе ја донира паричната награда од Оукленд за борбата со пожарите во Австралија

За неговото освојување, Серена освои 43.000 долари. Токму оваа сума ќе оди во корист на оние кои се засегнати од природната непогода.

Оукленд, 12 јануари 2020 (МИА) – Серена Вилијамс ќе ја донира паричната награда од турнирот во Оукленд (Нов Зеланд) за да помогне во борбата против пожарите во Австралија. Ова стана познато по крајот на турнирот.

За неговото освојување, Серена освои 43.000 долари. Токму оваа сума ќе оди во корист на оние кои се засегнати од природната непогода.

Во финалето на турнирот, Американката ја совлада својата сонародничка Џесика Пегула со 6: 3, 6: 4 и ја освои 73-тата титула во кариерата.

Таг
Back to top button
Close
Close