0_Спорт.ПорталОстанато

Себастијан Буеми стана резервен пилот на Ред бул и Алфа

Себастијан Буеми е назначен за резервен возач на Формула 1 тимовите Ред бул и Алфа таури до крајот на сезоната 2020 година.

Лондон, 21 октомври 2020 (МИА) – Себастијан Буеми е назначен за резервен возач на Формула 1 тимовите Ред бул и Алфа таури до крајот на сезоната 2020 година.

Претходно резервен возач на тимот беше Серхио Сете Камара, кој нема да може да присуствува на трките во Формула 1 поради учеството во Суперформула.

Буеми возеше за Торо росо (поранешен Алфа таури) од 2009 до 2011 година. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close