Svet.SlajderБалканБалкан.ПорталДописници Свет

Се затвораат сите градинки, училишта и универзитети во Грција

Во следните 14 дена се затвораат сите образовни институции во Грција, превентивно, за да се намали ширење на коронавирусот, јави дописничката на МИА од Атина.

Атина, 10 март 2020 (МИА) – Во следните 14 дена се затвораат сите образовни институции во Грција, превентивно, за да се намали ширење на коронавирусот, јави дописничката на МИА од Атина.

Министерот за здравство на Грција, Василис Кикиљас, попладнево соопшти дека се одложува работата на сите приватни и државни градинки, училишта, универзитети.

-Сите треба да покажеме индивидуална одговорност, а во конкретниот случај, родителите да ги ограничат децата, бидејќи мерката се однесува на намалување на ширењето на вирусот. Сега е момент кога сите Грци треба да покажеме одговорност, рече Кикиљас.

Министерот за здравство на Грција додаде дека се предвидени и мерки за вработените родители на учениците како и за бизнисите погодени од коронавирусот.

Според информациите на дописничката на МИА од Атина, грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, кој вечерва се враќа од Австрија, во текот на утрешниот ден ќе излезе со соопштение за мерките за избегнување на дополнително ширење на вирусот, за заштита на јавното здравје и за справување со економските последици.

Во Грција потврдени се вкупно 89 случаи на заразени со Ковид-19. ср/сд/

Back to top button
Close
Close