0_Македонија.ПорталПолитикаПолитички партии

СДСМ и Беса потпишаа Декларација за заеднички настап на изборите на 12 април

СДСМ и Движењето БЕСА го официјализираа предизборниот договор за заедничко учество на предвремените парламентарни избори, закажани за 12 април.

Скопје, 27 февруари 2020 (МИА) – СДСМ и Движењето БЕСА го официјализираа предизборниот договор за заедничко учество на предвремените парламентарни избори, закажани за 12 април.

Лидерите на СДСМ и на Беса Зоран Заев и Биљаљ Касами ги усогласиле ставовите околу програмата, но носителите на изборните листи. Тие денеска потпишаа Деларација за заеднички настап на изборите на 12 април. Прв пат во историјата на независна Македонија се постигна предизборна коалиција меѓу партии на Македонците и на Албанците.

Во заедничката изјава за Декларацијата за заеднички настап на СДСМ и на Движењето БЕСА, се потенцира дека таа се потпишува во духот на градење доверба и заедничка европска иднина и почитување на граѓанските вредности, идентични на европските вредности.

СДСМ и Беса се залагаат за негување и почитување на правата на сите етничките заедници, развој, создавање подобри услови за сите граѓани за да ја градат својата иднина овде, за борба проти корупцијата и праведно судство, а интеграцијата во ЕУ останува единствена опција. ев/са/

🔴 Во живо: Заеднички настан на СДСМ со Движењето БЕСА.

🔴 Во живо: Заеднички настан на СДСМ со Движењето БЕСА.

Posted by СДСМ – Социјалдемократски сојуз на Македонија on Четврток, 27 февруари 2020

 

Back to top button
Close
Close