Политички партии

СДСМ: Димовски знае да брани криминал, а не знае право

Очигледна е нервозата кај извршителот на Груевски, Христијан Мицкоски затоа што не успеа да го реализира налогот на Никола Груевски. 

Скопје, 10 февруари 2020
Очигледна е нервозата кај извршителот на Груевски, Христијан Мицкоски затоа што не успеа да го реализира налогот на Никола Груевски. 
Толку е очаен, што потегот на извршителот Мицкоски преку обвинетиот Илија Димовски да глуми загриженост покажа дека појма немаат од правни процедури.
За да се спроведе ваков закон мора да има период за соодветна подготовка.
Илија Димовски од Титаник, исто како и извршителот Груевски знае да брани криминал, а не знае право.
Политичката согласност околу содржината на Законот за јавно обвинителство воопшто не е загрозена.
По техничките усогласувања Законот со својата конечна верзија е веќе во собраниска процедура.
Има добра основа да се донесе, а СДСМ е на страната на правдата.
Нема скриена амнестија за криминалот на режимот, има одговорност за сите.
Секој што го прекршил законот мора да одговара.
Центар за комуникации со јавноста на СДСМ

___________________________________________________________
МИА овие текстови ги објавува во интегрална и оригинална форма и не е одговорна за нивната содржина, ниту за евентуалните правописни недоследности или печатни грешки.

Таг
Back to top button
Close
Close