СветСвет.Портал

Саудискиот крал Салман хоспитализиран поради воспаление на жолчката

Саудискиот крал Салман (84) е во стабилна здравствена состојба, информираат извори блиски до кралското семејство во Ријад.

Ријад, 21 јули 2020 (МИА)Саудискиот крал Салман (84) е во стабилна здравствена состојба, информираат извори блиски до кралското семејство во Ријад.

Според извештаите на државните медиуми, саудискиот монарх бил хоспитализиран поради воспаление на жолчното ќесе и се чувствува добро.

Медиумите претходно објавија дека саудискиот суверен водел видео седница на кабинетот, а  кралот последен пат на телевизија се обрати на нацијата на 19 март, кога предупреди за пандемијата на коронавирус.

Принцот на саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман исто така учествуваше во ТВ-покривањето на сесиите на саудиската влада. паг/

Таг
Back to top button
Close
Close