СветСвет.Портал

Саудиска Арабија воведе полициски час во Мека и Медина

Саудиска Арабија денеска воведе 24-часовен полициски час во светите градови Мека и Медина, откако 1.700 луѓе беа заразени со новиот коронавирус, а 16 починаа.

Ријад, 2 април 2020 (МИА) – Саудиска Арабија денеска воведе 24-часовен полициски час во светите градови Мека и Медина, откако 1.700 луѓе беа заразени со новиот коронавирус, а 16 починаа.

Министерството за внатрешни работи соопшти дека исклучок од неработење се основните услуги, продавниците за храна и медицинските установи.

Државата, со 30 милиони жители, презеде драстични мерки за борба против болеста, ги прекина сите меѓународни летови, ги затвори повеќето јавни места и забранети аџилак.

Властите денеска ги повикаа муслиманите ширум светот да го одложат пристигнувањето на годишниот Аџилак за некои подобри периоди.

Саудиска Арабија има најмногу заразени и починати од Ковид-19 од сите членови на Советот за соработка во Заливот. паг/

Таг
Back to top button
Close
Close