0_Спорт.ПорталSport.SlajderФудбал

Сане го облече дресот на Баерн

Клучна улога во сè имаше спортскиот директор на Баварците, Хасан Салихамиџиќ, кој преговараше за големиот трансфер за Баерн.

Минхен, 2 јули 2020 (МИА) – Лерој Сане е нов играч на Баерн, а тоа е потврдено на социјалните мрежи на клубот.

Потсетуваме, Сане веќе се согласи да се пресели во Баерн во летото 2019 година. Како и да е, тој изненадувачки беше вклучен во првиот состав на Сити во дуелот за „Комјунити Шилд“, а во тој меч тешко се повреди. Тој воопшто не играше фудбал цела година, па компензацијата падна под 50 милиони евра.

Клучна улога во сè имаше спортскиот директор на Баварците, Хасан Салихамиџиќ, кој преговараше за големиот трансфер за Баерн.

Освен нискиот надоместок, Сане нема да има најголема плата во тимот, откако таа, наводно, ќе биде многу помала од 20 милиони евра годишно, како што побара пред неколку месеци, и ќе потпише договор до крајот на сезоната 2024/2025.

Таг
Back to top button
Close
Close