ЕвропаЕвропа.Портал

Санчез најави средба со лидерот на Каталонија, Тора

Шпанскиот премиер Педро Санчез најави дека планира да се сретне со каталонскиот лидер Квим Тора во Барселона првата недела од февруари

Мадрид, 21 јануари 2020 (МИА) – Шпанскиот премиер Педро Санчез најави дека планира да се сретне со каталонскиот лидер Квим Тора во Барселона првата недела од февруари.

Санчез претходно вети дека ќе почне дијалог со каталонските лидери со цел да изнајде политичко решение за најголемата политичка криза во последните неколку децении. ми/

Таг
Back to top button
Close
Close