0_Спорт.ПорталОстанато

Садсворд: Формула 1 и организаторите на Гран при Катар потпишаа договор за сезоната 2021

Формула 1 потпиша договор за одржување на Големата награда на Катар во 2021 година, објави британскиот новинар Џо Садсворд.

Лондон, 28 јули 2021 (МИА) – Формула 1 потпиша договор за одржување на Големата награда на Катар во 2021 година, објави британскиот новинар Џо Садсворд.

Гран-при Катар технички ќе го заземе местото на откажаната Гран-при на Австралија во натпреварувачкиот календарот.

Во исто време, Ф1 и организаторите сè уште не го утврдија точниот датум на трката.

Најверојатно е дека Гран при Катар ќе стане една од последните трки во сезоната и ќе се одржи во еден блок со трки во Саудиска Арабија и Абу Даби. Трката ќе се вози на автодромот „Лосаил“ во Доха л во Доха, каде што се одржува „MotoGP“. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close