Svet.SlajderСветСвет.Портал

САД воведуваат санкции за Мадуро и за иранското Министерство за одбрана

САД воведоа санкции против претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, поради тоа што учествувал во водечките договори за оружје со Иран. Ова го соопшти американскиот државен секретар Мајкл Помпео.

Вашингтон, 21 септември 2020 (МИА) – САД воведоа санкции против претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, поради тоа што учествувал во водечките договори за оружје со Иран. Ова го соопшти американскиот државен секретар Мајкл Помпео.

Тој го нарече Мадуро „претходниот претседател“ поради фактот што САД го признаваат лидерот на опозицијата во Венецуела Хуан Гуаидо за привремен шеф на државата. – Воведуваме санкции против поранешниот претседател на Венецуела, Николас Мадуро, поради фактот дека корумпираните службеници во Техеран работат со нелегитимниот режим во Венецуела речиси две години, кршејќи го ембаргото на ОН за оружје кон Иран, рече дипломатот.

Помпео најави и санкции против иранското Министерство за одбрана и две лица поврзани со иранската програма за збогатување ураниум. – Нашите активности се предупредување што мора да се чуе низ целиот свет. Кој и да сте, ако го прекршите ембаргото за оружје на ООН кон Иран, ризикувате да бидете подложени на санкции, рече тој. ссм/

Back to top button
Close
Close